MINULÝ ZÁPAS: 27.11.10 Phoenix Phoenix Coyotes -  ANA Anaheim Ducks4:6......PŘÍŠTÍ ZÁPAS: 29.11.10 ANA Anaheim Ducks - Los Angeles Kings Los Angeles 04:00 SEČ  

Mladému Nigérijci se splnil sen, prošel draftem NHL

25. června 2007 v 15:48 | sifon |  Draft 2007
Ani to netrvalo dlouho, necelá dvě kola, a NHL rozšířila svou základnu o příslušníka další exotické národnosti. Prozatím prošel jen draftem, nicméně poměrně vysoká pozice - byl tažen z 56. místa - jej k optimistickým očekáváním vcelku opravňuje. Akim Aliu si každopádně splnil životní sen.
Narodil se v Nigérii, vyrostl na Ukrajině, v jedenácti letech odešel do Kanady. Přede dvěma roky se mu stalo novým domovem Sudbury v Ontariu, kam odešel hrát juniorskou soutěž OHL. Po seznamovacím roce ovlivněném zraněními nasbíral loni v 63 zápasech slušných 42 bodů za 20 branek a 22 asistencí. Jeho další kroky by mohly mířit do Chicaga, které si jej na letošním draftu zamluvilo.
"Můj otec neviděl zimní stadión do svých čtyřiceti let," odkrývá Aliu, jenž by se rád stal teprve druhým Nigerijcem v NHL. Tím prvním byl v roce 1997 Rumun Ndur, nastupující za Buffalo (později New York Rangers a Atlantu). "Moje maminka sice vyrostla v Rusku, ale hokej rozhodně nebyl součástí jejího života," pokračuje osmnáctiletý hokejista. "Nicméně je šťastná za to, co právě dělám. Stejně jako já."
Sedm kol draftu a 211 vybraných hráčů je slušná dávka. Řada mladíků sklidila spíš zdvořilostní potlesk, přesto kluby neberou ani pozdější volby na lehkou váhu. "Když se podíváte několik let zpátky, najdete mezi nimi dost hráčů, kteří dnes v lize normálně hrají," upozorňuje generální manažer San Jose Doug Wilson.
Jeden z nich může být snadno Aliu, třebaže musel během těch osmnácti let absolvovat delší cestu než ostatní. "Přišli jsme sem s kufrem z Ruska," vzpomíná na začátky v Kanadě. "Byly to těžké roky. Neznali jsme nikoho, neměli žádné přátele. Byli jsme tu jenom my: otec, matka, bratr a já. Nikdo další z rodiny."
Původně chtěl hrát dokonce fotbal, nakonec ale propadl kanadskému národnímu sportu. V jeho domovině prý nemá nikdo tušení, jak daleko to dotáhl. "Tam dokonce nikdo netuší, co to nějaký hokej je..." dodává s úsměvem Aliu.
 

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama